fbpx

O mnie

Dorota Połojko psycholog

Nazywam się Dorota Połojko.

Z pasji i wykształcenia jestem psychologiem, a małżeństwo i potrójne macierzyństwo uważam za najlepszy proces rozwojowy w jakim kiedykolwiek brałam udział.

Wspieram rodziców w budowania porozumienia i bliskości z dziećmi oraz odnajdowaniu zasobów do budowania szczęśliwych relacji rodzinnych.

Najczęściej pracuję z dorosłymi, bo to oni mogą świadomie dokonywać zmian w swoim życiu, co przekłada się również na funkcjonowanie dzieci. Zadbanie o siebie- rodzica to o wiele skuteczniejszy sposób wprowadzania zmian w rodzinie niż próba zmieniania zachowania dziecka, czy partnera. 

Staram się żyć w duchu Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy. W pracy czerpię m.in. z teorii więzi, neuropsychologii, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Self-Reg, psychologii rozwojowej, narracyjnej, poznawczej i systemowej oraz rodzicielstwa przez zabawę.

Najczęściej pracuję z rodzicami małych dzieci (0-6 lat). Pomagam  zadbać o siebie w wymagającej roli rodzica, zaufać swoim kompetencjom wychowawczym, zrozumieć zachowanie dziecka oraz znaleźć takie rozwiązania, w których i rodzice i dziecko są wzięci pod uwagę. Bliska jest mi praca z mamami oczekującymi dziecka lub mierzącymi się z rodzinnymi wyzwaniami. Lubię je wspierać w rozwoju i dbaniu o swoje zasoby, aby siły do kochania swoich najbliższych. Cenię sobie pracę z rodzicami, którzy nie czekają na zmianę w innych ludziach, ale są gotowi zacząć od ogarniania siebie.

Chcesz wiedzieć, jak to się zaczęło? O moich poszukiwaniach i upadku z Mount Everestu poczytasz tutaj:

Jak budować relacje z dziećmi

Jako psycholog mam wiedzę i narzędzia, które mogę Cię wesprzeć w radzeniu sobie z trudnościami i budowaniu bliskich, pełnych miłości relacji w Twojej rodzinie. Jestem otwarta na to, żeby nieustannie się uczyć, również od moich dzieci i klientów.

Jako żona i mama codziennie mierzę się z wyzwaniami życia rodzinnego. Wiem, że najważniejszym narzędziem rodzicielskim, jakie mam jestem ja sama, dlatego tak ważne jest dbanie o moje zasoby, przyglądanie się moim uczuciom i potrzebom oraz praca ze sobą, tak, aby żyć bardziej tak, jak wybieram.

W jaki sposób pracuję?

Prowadzę warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Udzielam konsultacji indywidualnych online (np. za pomocą Skype). Pomagam parom się usłyszeć. Współpracując z innymi psycholożkami wspieram rodziców przez Internet: z Moniką Iskierką-Mreńcą tworzę projekt KOBIETA W RELACJI, a z Lindą Grześkiewicz współtworzę grupę na Facebooku: Empatyczne wsparcie dla Rodziców, gdzie robimy bezpieczną przestrzeń wspólnoty, wsparcia i empatycznej komunikacji.

Cenię sobie autentyczność i szczerość, dlatego na blogu dzielę się z Tobą nie tylko psychologicznymi narzędziami, ale też swoją autentyczną, niedoskonałą historią.

Ważne są dla mnie zaufanie i szacunek. Jeśli sfera duchowa jest dla Ciebie ważna i chcesz o niej mówić podczas konsultacji możesz się czuć z tym bezpiecznie. Szanuję przekonania moich klientów- np. jeśli jesteś osobą niewierzącą nie będę Ci narzucać moich przekonań religijnych (ani innych osobistych przekonań, bo nie na tym polega praca psychologa).

Jestem wdzięczna za ogrom doświadczeń zawodowych, małżeńskich i rodzicielskich. Uczą mnie pokory i pomagają podchodzić do klientów z empatią i zrozumieniem, nie oceniać ich wyborów, rozumieć, że czasem można mieć dość własnych dzieci i żałować, że się weszło w związek. Że w życiu rodzinnym są momenty szczęśliwe i bardzo trudne. Czasem działamy inaczej niż byśmy chcieli, albo zupełnie nie wiemy co robić. Znam te stany.

Jestem tu, aby pomóc Ci spojrzeć na to inaczej, zobaczyć Twoje zasoby, by dać Ci wsparcie.

Staram się pracować zgodnie z etyką zawodu psychologa. Korzystam z superwizji.

Nieustannie poszerzam swoją wiedzę biorąc udział w kursach i szkoleniach i rozwijam przydatne w pracy psychologa umiejętności.

Ukończyłam m.in. :

 •  Studia magisterskie z psychologii na Uniwersytecie Gdańskim z przygotowaniem pedagogicznym. Moją specjalnością była Neurobiopsychologia, co oznacza, że dodatkowo uczyłam się neurobiologii- zgłębiając sposób działania mózgu.
 • Szkolenie „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów” prowadzone przez Agnieszkę Stein i Annę Łagód
 • Szkolenie „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów: konsultacje” – u Agnieszki Stein
 • Szkołę konsultacji dla psychologów u Agnieszki Stein i Gosi Stańczyk (Moduł I, w trakcie II)
 • Studium Relacji w Edukacji w oparciu o Porozumienie bez Przemocy
 • Szkolenia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dla trenerów warsztatów umiejętności rodzicielskich:
 • Rodzina jak drużyna
 • „Wychowanie bez klapsa: jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice”
 • Wykorzystywanie seksualne dziecka: rozpoznanie wsparcie, zgłaszanie”
 • Liczne szkolenia prowadzone przez Stowarzyszenie WIOSNA dotyczące edukacji dzieci.
 • Program stażowo- woluntarystyczny w Centrum Interwencji Kryzysowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, gdzie zostałam przeszkolona w zakresie udzielania pomocy w kryzysie (przemoc, molestowanie seksualne, żałoba, uzależnienia, kryzys suicydalny)
 • Granice w rodzinie” i „Oswoić dziecięcą złość” u Anity Janeczek-Romanowskiej
 • “Relacja bez nagród i kar”- kurs dla profesjonalistów u Gosi Stańczyk i Agnieszki Stein
 • “Adaptacja do przedszkola”-kurs dla profesjonalistów u Gosi Stańczyk i Katarzyny Kalinowskiej
 • Kurs „Dbanie i dobre spanie niemowląt” u Magdaleny Komsty.
 • Szkolenie „Zaparcia nawykowe i moczenie” u Karli Orban
 • Obecnie biorę udział w  Rocznym Studium Mediacji prowadzonych metodą Porozumienia bez Przemocy, przez certyfikowanych trenerów NVC.

Doświadczenie zawodowe zdobywałam m.in. w Centrum Interwencji Kryzysowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Dzieci Niczyje), w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI (Stowarzyszenie WIOSNA), Centrum Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych, przedszkolach  oraz Fundacji „Między Słowami”. Przeprowadzałam również normalizację „Neuropsychologicznej Diagnozy Dziecka”, wśród dzieci od 2 do 7 lat oraz badałam rozwój dzieci przedwcześnie urodzonych. Nieobce są mi trudności mam karmiących piersią oraz tych, które mimo takich planów karmiły inaczej- poświęciłam część mojej pracy magisterskiej. Wspierałam rodziców i nauczycieli przedszkolnych podczas konsultacji i warsztatów.

Dlaczego “Stworzeni do relacji”?

Bo potrzebujemy relacji, jak powietrza. W rodzinie, w duchowości, w edukacji, w rozwoju. Jesteśmy stworzeni do relacji!

Bo zachwyca mnie spójność chrześcijańskiego Przykazania Miłości, Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy.

Dlatego chcę tworzyć miejsce dla rodziców, którzy chcą budować szczęśliwe relacje, rozwijać się i żyć pełnią życia w rodzicielskiej codzienności.

Wiara nadaje kierunek mojemu życiu, a psychologia dostarcza mi narzędzi do budowania relacji o jakich marzę i wspierania w tym moich klientów.

Potrzebujesz wsparcia?

Niepokoi Cię zachowanie dziecka? Czujesz, że Twoje zasoby są na wyczerpaniu? Chcesz w Twojej rodzinie dialogu, a nie możecie się dogadać? Skontaktuj się ze mną i umów się na konsultacje. Zrób pierwszy krok do zmiany, jakiej potrzebujesz.